Botoks Nedir?

botoks

Botoks, bütün dünyada ne gibi bir amaca hizmet ettiği ve ne gibi sonuçlara ulaşıldığı öğrenildikçe, talebin arttığı, oldukça kolay, oldukça hızlı cilt kırışıklıklarını yok etmeyi amaçlamış etkili bir yöntemt türüdür.

Botox, botulinum isimli bakterinin salgılamış olduğu toksinin, laboratuarda işlenerek insanların tedavisi için kullanılacak hale getirilmesine botoks denir. Bunun yanında halk arasında son derece yanlış bir kanı vardır. Oda botoks ilacının yılan zehri olduğuna dair son derece yanlış bilginin insanları tedirgin etmesidir. Bilimsel olarak Botoks’un yılan zehri ile veya yılanlarla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yoktur.

Botoks insanı zehirler mi?

Botoks insanı zehirleyen bir ilaç değildir. Sadece her ilacın belli bir kullanım dozajı vardır ve ilacı dozajından fazla aldığınız zaman bazı yan etkiler ile karsılaşabilirsiniz. Yanlış botoks uygulaması ya da botoks ilacının miktarının yanlış ayarlanması, botoks ilacının günü geçmiş olarak uygulanması gibi durumlar botoks yaptıran kişide olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Kısaca botoks zehir değildir ve doğru kullanıldığında zehirleme ihtimali yoktur.

Botoksun Kullanım Alanları

Botoks son yıllarda adını yüz bölgesindeki kırışıklıkları yok etmek için kullanılırken duyulmuş olsa da aslında botoks tıp alanında çok uzun yıllardır felçli hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Özetle botoksun kullanım alanları:

  • Felçli hastaların tedavisinde
  • Alın kırışıklıklarında
  • Göz kenarlarındaki kazayağı denilen çizgileri yok etmekte
  • Kas gerginliği yüzünden oluşan migren hastalıklarının tedavisinde
  • Aşırı terleme sorunu olan kişilerde

kullanıldığı görülmüş bir yöntemdir.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoksun bilimsel olarak kanıtlanmış, sağlığı tehdit edici bir yan etkisi yoktur. Sadece uygulama sonrası hafif nokta şeklinde kızarıklıklar ve şişlikler olur, onlar da zaten çok kısa sürede geçer. Botoks yaptırdığınız merkezin ve botoks yapan kişinin güvenilirliğinden ve kullandığı botoks ilacının günü geçmemiş ve çok fazla sulandırılmamış botoks ilacı olduğundan eminseniz botoks sizde yan etki göstermeyecek diyebiliriz.

Botoks Kimlere Uygulanmamalıdır?

Ancak gebelik döneminizde, lohusalık döneminde veya bebek emzirme döneminizde botoks yapılması pek doğru bir işlev değildir. Bunun yanında sinir ve kas sistemine ait bazı hastalıklarınız varsa botoks yaptırmamanız gerekir. Bir Botoks uygulamasın yaptırırken önce bir tıp doktoruna danışmalısınız.

Botoks kremleri işe yarar mı?

Aslında hayır. Çünkü botoks kremi adı altında satılan kremlerin içeriğine baktığınızda botoks ilacının olmadığını göreceksiniz. İçeriğinde botoks ilacı olmayan bir krem nasıl size botoks yapabilir ki?

Botoks fiyatları nedir?

Botoks çok pahalı bir ilaçtır. Bu sebeple 300 dolardan aşağıda fiyatlarla karşılaşırsanız o botoksun kalıcılığından şüphe etmelisiniz. Zira botoks ilacı kullanım esnasında belli bir miktar sulandırılması gereken bir ilaçtır. Eğer botoks ilacının içine olması gerekenden çok su katılırsa doğal olarak ortaya daha fazla bir sıvı çıkacaktır ve daha fazla kişiye yapılabilecektir ve fiyatı da düşecektir. Ancak kişideki etkisi fazla sulandırma sonucunda 6 ay sürecekken 2 ay bile olmadan geçebilir. Bu sebeple botoks yaptırdığınız yerin ilacın doğru sulandırma miktarlarına sadık olduğundan bekletilmemiş botoks ilacı kullandığından emin olmalısınız.

Botoksun etki süresi ne kadardır?

Botoks yaptırdığınızda 1 hafta içinde etki tamamen yerleşir ve ortalama 6 ay kadar bu etki devam eder. 6 ay sonra artık botoks yaptırdığınız bölge eski haline dönmeye başlar.